40. rocznica powstania NSZZ „Solidarność”

30 sierpnia 2020 roku odbyły się uroczyste obchody 40 rocznicy powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. W tym dniu odsłonięto i poświęcono pamiątkową tablicę przed budynkiem Regionu Podlaskiego NSZZ „Solidarność” w Białymstoku. Zebrani goście oddali hołd wszystkim uczestnikom strajków w zakładach pracy w lipcu oraz w sierpniu 1980 r., które doprowadziły do rozmów między strajkującymi robotnikami, a władzą komunistyczną. Komuniści zgodzili się w ramach podpisanych Porozumień Gdańskich przyjąć 21 postulatów zaproponowanych przez Międzyzakładowy Komitet Strajkowy. Działacze opozycji z naszego regionu otrzymali monety pamiątkowe wydane przez Narodowy Bank Polski w związku z 40. rocznicą powstania NSZZ „Solidarność”. Aktu poświęcenia tablicy pamiątkowej dokonali duchowni kościołów rzymskokatolickiego oraz prawosławnego.